Fire History obrázky

Automobilová stříkačka Škoda 125 SDH Topol

 

Výrobce R.A. Smekal Slatiňany (SPS – Strojírna Potůček Slatiňany s.r.o.)

Slavnost předání autostříkačky sboru

Foto v roce 1928Dne 15.června 1928 byla slavnostně předána autostříkačka sboru představenstvem obce. Předání bylo spojeno s veřejným cvičením místního sboru.

Celé cvičení bylo projektováno dle požáru, který vypukl v roce 1911 u p. Mareše. Dle zkušeností tehdy nabytých byla celá ovace vedena. Sbory, které zúčastnily se mnoha požárů byly pozvány a v tom pořadí v jakém přijížděly byly zařazovány.

První zahájil slavnost sbor místní s novou autostříkačkou, kterou čerpal vodu z nové obecní studně. Jedním proudem stříkal na požářiště a druhým dodával vodu do kádě pro sbor Kočský, který přijel asi 5 minut po zahájení slavnosti. Oba sbory chrlily vodu 5 minut na požár. Na dané znamení trubkou přijel předem určený sbor na místo vykázané a za 5 minut uvedl stříkačku do chodu.

Když byly všechny sbory na místě, zahájily hašení požáru všechny hromadně po dobu 10 minut. Umístění sborů bylo:

Topol u velké obecní studny,

Kočí a Tuněchody u kádě,

Autostříkačka Chrudim u studně společné,

Úhřetice u pí.Šaravcové,

Vejvanovice u p.Marka

Po odtroubení předvedl místní sbor pěší výcvik, načež sbory odjely na seřadiště na křižovatku silnice Úhřetice a cestu ke hřbitovu, odkudž vyšel průvod do vsi, kde bylo slavnostní předání autostříkačky sboru.

Slavnostní proslov pronesl br. Valášek za župu, předseda okresní komise za obce jako zástupce nemocného starosty obce, br. František Slavík za místní sbor.

Po slavnostních řečech odebraly se sbory do srazu v hostinci br. Slavíka, kde byl koncert.

Výjezdy k požárům s novou autostříkačkou v jejím prvním roce

Dne 11.září 1928 zúčastnil se sbor hašení požáru v Hrochově Týnci, vyhořela usedlost pana Ludvíčka. Další požár vypukl 3.listopadu 1928 v 19? h v Honbicích, vyhořel stoh pana Kaliny. Dne 13.listopadu se sbor zúčastnil hašení požáru v Hrochově Týnci, kde vyhořel domek pana Lautrglance.

Další osud autostříkačky

Roku 1963 je automobilová stříkačka nahrazena stříkačkou DS16, ke které je pořízeno v roce 1965 vozidlo Tatra 805. Stará automobilová stříkačka měla být jako požární vozidlo zlikvidována, zůstala však v obci a byla převezena do stodoly k bratru Šaravcovi. Její poslední evidovaný výjezd je v roce 1961, když vznikl požár skladiště cukrovaru ve Slatiňanech. Tohoto výjezdu se zúčastnilo 11 členů, kteří zde celkem odpracovali 165 hodin.

Foto v roce 1956

Stará automobilová stříkačka byla roku 1980 opravena, nastříkána a znovu uvedena do funkčního stavu několika členy ZO SPO Topol. Oprava si vyžádala více jak 800 brigádnických hodin. Pravidelně od této doby se zúčastňuje výstav, oslav a dalších akcí po celé České republice.

Technická data:

Značka a typ: Škoda 125

Rok výroby: 1927

Nástavba: Smekal Slatiňany

Počet míst:  6-8

Motor: čtyřdobý zážehový vodou chlazený

Výkon motoru (kW/ot.): 18,6/2500

Max.rychlost (km/h): 90

Objem benzín. nádrže (l): 70

Zdvihový objem motoru (ccm): 1944

Vrtání/zdvih(mm): 75/110

Počet válců: 4

Rozvor (mm):  3140 rozchod (mm) vpředu/vzadu: 1330/1310

Délka (mm):   5500 šířka (mm): 1680 výška (mm): 2300

Pohotovostní hmotnost (kg): 2150

Rozměr pneu: 7,00×20″

Původní SPZ: Č-CR-925

http://hasici-topol.cz/

 

 

Žádné komentáře na “Automobilová stříkačka Škoda 125 SDH Topol”

Napsat komentář