Fire History obrázky

Žentourové stříkačky

Žentourové stříkačky

Tento druh stříkaček u nás není až tak známí, jelikož se převážně vyráběly a používaly v Rusku. Tento druh stříkaček bylo možné považovat za přechod od ručních stříkaček ke stříkačkám hnaných jinou silou než lidskou.

V Rusku byly známy dva druhy těchto stříkaček a to: stříkačky pro lidskou sílu a stříkačky pro koně. Princip obou typů je prakticky stejný a liší se pouze velikostí a počtem hnacích ojí.

Žentourová stříkačka se skládá maximálně ze dvou ležatých strojů naproti sobě. Hnací osa je kolmá , je uložena ve dvou ložiskách a pohyb se přenáší pomocí ozubených kol umístěných mezi oběma stroji na hřídeli.

Žentourová stříkačka

Je-li stříkačka vyrobena pro pohon koňmi, jsou oje pouze dvě, upravené jako překládací, aby nepřekážely při přepravě. Stříkačky postavené pro lidskou sílu mají 8, 10 až 12 ojí, které se zakládají do botek a při přepravě jsou umístěny po bocích stříkačky.

Celý stroj je umístěn na mohutném povozu se železnými koly. Při použití stříkačky musí být náležitě upevněna a zaklínována, aby nebylo možné její posunutí.

Výkon žentourové stříkačky je velmi velký, protože při přenášení hnací síly (až 1:20) mohou být použita čerpadla velkých rozměrů. Tyto stříkačky není však snadné při použití někam umístit, jelikož pro svou funkci potřebují velkého prostoru.

Cena žentourové stříkačky se rovnala ceně našich parních stříkaček a dala se zakoupit za 2500 rublů.

Žentourová stříkačka

Žádné komentáře na “Žentourové stříkačky”

Napsat komentář