Fire History obrázky

Dýchací přístroj Pneumatofor

Vládní rada Walcher Uysdal v Těšíně ve Slezsku vynalezl zhruba v roce 1898 dýchací přístroj, který pojmenoval Pneumatofor.

Původní Pneumatofor se skládal z lahve s kyslíkem o obsahu 110 litrů umístěné na zádech v brašně. Od ní vedly hadičky, které končily vepředu ve vaku, z kterého se poté vedla hadička do olivky, která se vkládala do úst. Na nose musel být opevněn skřipec, aby se zabránilo nadechování kouře. Ve vaku bylo umístěno síto z niklového drátu a do vaku se před použitím musel nalít 40% vápenatý louh.

Pan Gärtner zlepšil Pneumatofor tím, že opatřil vak pojistným ventilkem, aby nemohl vápenatý louh vniknout do úst v poloze vleže.

Další zlepšení provedl horní ředitel G. A. Mayer v Herne na dolu Schamrock tím, že použil místo jedné kyslíkové lahve dvou. Pneumatofor byl dále opatřen ejektorem a dalšími armaturami a byl nazván „Pneumatofor Walcher- Gärtner vzor Schamrock“. Všechny části byly uschovány ve dvou brašnách.

Popis funkce přístroje:

Osoba otevře pravou rukou jednu ze dvou kyslíkových lahví. Kyslík vniká do předního vaku, smíchá se ze vzduchem tam nalézajícím a může být vdechován.

Vydechovaný dusík neutralizuje vápenatý louh ve vaku. Pohne-li se vakem, louh se rozšplíchne po sítě a tím vznikne velká absorpční plocha na neutralizaci dusíku.

002 001 003

Žádné komentáře na “Dýchací přístroj Pneumatofor”

Napsat komentář