Fire History obrázky

Historie horské záchranné služby

V zimním období 1900 byla první organizovaná záchranná akce Krkonoších. Po první světové válce docházelo k velkému rozvoji lyžařství v Českých zemích a díky tomu stoupal počet zimních návštěvníků hor. Tím se zvyšoval počet úrazů a tragických nehod. Již řadu let školili lékaři místní hasiče v poskytování první pomoci v horách. K hasičům se přidružili členové místních spolků zimních sportů a místní obyvatelé. Všichni tito lidé byli velmi dobrými znalci hor. Jedinou nevýhodou bylo nejednotné vedení. Před zimou v roce 1934 se vytvořil v Krkonoších samostatný záchranný sbor o šesti oddílech. Zima je dokonale prověřila, a tak 12. května byla založena jednotná organizace Horské služby v Krkonoších. Předsedou byl okresní hejtman ve Vrchlabí a bylo ustaveno pět stanic. Postupně vznikají záchranářské spolky i v jiných oblastech. V roce 1948 – Jeseníky, Šumava, 1949 – Orlické hory, 1951 – Beskydy, 1954 – Jizerské hory, 1955 – Krušné hory.

David Dvořáček

Žádné komentáře na “Historie horské záchranné služby”

Napsat komentář