Fire History obrázky

Kukla do kouře

001K nejjednodušším prostředkům, které se používaly k pobytu v zakouřeném prostředí, byla jednoznačně kukla. Vyráběly z jelení kůže anebo z azbestu. Při samotném použití kukly předpokládalo i použití houby nasycené octem přiléhající k ústům a nosu. Použití kukly mělo dvě možnosti a to pod helmu či přes helmu. V místech očí bylo mosazné hledí opatřené drátěným sítem. Takovéto použití kukly v zakouřeném prostředí šlo bylo možné jen na krátkou dobu.

Opatřila li se kukla hadičkou, spojenou s čerpadlem vzduchu, vykonávala neocenitelné služby, zvláště pokud byla vyrobena z azbestu (chránila před žárem) a přívodem vzduchu čerpadlem, kdy proudil kolem hlavy vlažný vzduch.

Kukly prodávala také firma C. D. Magirus v Ulmu. Byly vyrobeny z hnědě obarveného azbestu a hledí bylo vyrobeno z dvojitých skleněných závor, kde pod skly byl váleček potažený jemnou kozí kůží, kterým bylo možné očistit skla v případě zamlžení. Mimo to připevnil Magirus ke kukle trumpetku s gumovým balónkem, kterým mohl dát hasič znamení v případě nebezpečí.

 

002

Žádné komentáře na “Kukla do kouře”

Napsat komentář