Fire History obrázky

Kyslíkový dýchací přístroj Pneumatogen

001Dalším podobným přístrojem je Neupertův Pneumatogen, který sestrojil podle návrhu Dr. Maxe Bambergra a Dr. Friedr. Becka.

Přístroj vyráběla firma ve dvou provedeních a to: k lehčímu dýchání do jedné hodiny a k těžším pracím také do jedné hodiny.

Přístroj využívá jedné láhve naplněné kyslíkem stlačeným na 60 atmosfér. Od láhve vede hadička do dýchacího vaku a zněj do olivky, která se vkládá do úst a přidržuje zuby. Vydechovaný vzduch proudí hadičkou do zvláštního válečku, ve kterém se nalézá draslová patrona s 250 gramy KNa O3. V této patroně se vzduch prosycený kyselinou uhličitou stává neškodným.

Celý přístroj váží i s isolovacím pláštíkem 2 kg a prodejní cena byla 200 korun.

Pro delší práci byl sestrojen přístroj složitější se dvěma kaliovými patronami, chladičem a dvěma kyslíkovými lahvemi. Systém je vcelku podobný Dregerovu a jeho cena se pohybovala kolem 350 korun. Přístroj prodávala firma O. Neupert ve Vídni.

Žádné komentáře na “Kyslíkový dýchací přístroj Pneumatogen”

Napsat komentář