Fire History obrázky

Respirátor Pozděna – Smekal

001Před dávnými léty se zajímal o přístroj do kouře také známy český hasič Gustav Pozděna, žijící dříve v Hradci Králové a v Náchodě, později pak v Americe.

Ten sestrojil zvláštní přístroj do kouře, který nazval „Respirátor“. Pozděna získal na tento přístroj patent, který poté prodal firmě F. Smekal, později R. A. Smekal

Pozděnův respirátor se skládal z plechové krabice, jejíž střed byl opatřen vložkou z jemné gumy, kterou se proti vnikání kouře měla zakrýt ústa i nos. Pomocí 4 řemínků se přístroj připevňoval kolem krku a hlavy.

Přístroj fungoval na principu rozkladu kouře, a podle toho byl rozdělen na dvě části a to tak, že jednou stranou se vdechoval vzduch přefiltrovaný, druhou částí se vydechoval vzduch zkažený.

V podstatě se používalo k rozkladu kouře lučebnin. Byla to zelená skalice, vata mírně prosycena glycerinem, suché vaty a spodia, na to pak nové vrstvy vaty, poté zase spodium a znovu suché vaty. Tyto části se vsunuly do otvoru sloužícího k přívodu vzduchu a byly uzavřeny síťkovou klapkou.

Pozděnův přístroj se dlouho nepoužíval, protože jednak nevyhovoval, co se týče doby pobytu v kouři a jeho funkčnost závisela na kvalitě lučebnin. Pokud byl přístroj delší dobu nepoužívaný, docházelo k přirozenému rozkladu zelené skalice, čímž se stal přístroj nespolehlivý.

Žádné komentáře na “Respirátor Pozděna – Smekal”

Napsat komentář